Zeytinyağlı Taze Fasulye Kaç Kalori, Besin Değerleri

Zeytinyağlı Taze Fasulye
Zeytinyağlı Taze Fasulyenin 100 gramında 48 kcal kalori, ayrıca 1 Porsiyon yani 150 gram Zeytinyağlı Taze Fasulyede 72 kalori bulunmaktadır.

Zengin bir protein, vitamin ve mineral yapısına sahip taze fasulye, oldukça besleyici bir sebze. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Lif açısından zengin olan sebze sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

1 Porsiyon (150 g) 1 Çorba Kaşığı (25 g) 1 Küçük Porsiyon (150 g) 100 Gram Büyük Porsiyon (200 g) 1 Tabak (240 g)
Besin Değeri 100 Gramında % Günlük Değer *
Kalori 48 kcal % 2.3
Karbonhidrat 7 g % 2.2
Lif 2 g % 7.1
Protein 2 g % 3.6
Yağ 1 g % 2.0
Kolesterol 0 mg % 0.0
Sodyum 0.21 g % 8.9
A Vitamini 17 IU % 0.3
C Vitamini 16 mg % 26.6
Potasyum 422 mg % 12.0
Kalsiyum 47 mg % 4.7
Demir 0.85 mg % 4.7
Özellik: Zeytinyağlı
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%58) karbonhidrattan alan Zeytinyağlı Taze Fasulyeni kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Böylelikle kabızlık sorununa iyi geliyor. Taze fasulye A, B9, B5, C vitaminleri ile demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum minerallerini içeriyor. Kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı konusunda da görüşler bulunuyor. Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen ve farklı pişirme yöntemleriyle tercih edilen bu sağlıklı besinin haftada birkaç kez tüketilmesinde fayda var. Taze fasulye yaz aylarında bolca tüketiliyor. Düşük kalorili olması nedeniyle kilo vermeye çalışanların diyet programında sıklıkla yer alıyor. Lifli yapısıyla sindirimi kolaylaştırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Yeşil fasulyeyi elinize aldığında diriliğini hissetmeniz ve kırdığınızda da “çıt” diye bir ses duymanız gerekiyor. Fasulyenin taneleri de size bilgi veriyor. Taneleri çok büyük olan fasulye kartlaşmaya yüz tutmuş ve tazeliğini yitirmiş diyebiliriz. Eni dar olan yeşil fasulyeler çoğunlukla kılçıksız olmakla beraber geniş olanlar daha kılçıklı bir yapıya sahip oluyor. En çok tercih edilen 4 çeşit fasulye var. Bunlar kısa ve iri taneli olan boncuk fasulye, sarımsı renge sahip ve eni geniş olan Ayşekadın fasulye, uzun boylu ve çekirdeksiz olan sırık (çalı) fasulye, kısa boylu ince ve çekirdeksiz olan şeker fasulye olarak isimlendiriliyor.

Benzer Zeytinyağlı Taze Fasulye Besinleri ve Kalori Değerleri

Fasulye Yemeği Kategorisindeki Diğer Besinler ve Kalorileri