Soğuk Baklava

Soğuk Baklava

Soğuk Baklavanın 100 gramında 295 kalori vardır ve besin değeri olarak: 4 gr protein, 18 gr yağ, 42 gr karbonhidrat içermektedir.

Soğuk baklava, 2019 yılında Diyarbakır’da meşhur bir baklava ustası tarafından sütlü nuriye ve güllaçtan esinlenerek yapılmıştır. Yaz günlerinde tercih edilebilen sütlü bir talıdır. Malzemeleri klasik baklavaya oldukça benzemektedir. Farklı olarak şerbetinde süt içermektedir. Süsleme olarak üzerine sütlü çikolata rendelenmektedir. Süslemesi için rende çikolata yerine kakao tozu da kullanılabilmektedir. Cevizli veya antep fıstıklı yapılmaktadır.

Soğuk baklava kilo aldırır mı

1 dilim soğuk baklava kilo aldırır mı? sorusu oldukça merak edilen bir konudur. 2 adet soğuk baklavanın kaç kalori içerdiğine inceleyelim. 1 porsiyon soğuk baklava 2 dilim soğuk baklavadır ve yaklaşık 483 kalori içerir. Oldukça yüksek kalorili besinler arasında yer alan soğuk baklava kilo aldıran bir tatlı demek doğru olacaktır.

Sütlü
295.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Adette 120.95 kcal ve 41 gr vardır.
  3. 1 Porsiyonda 241.9 kcal ve 82 gr vardır.
  4. 1 Dilimde 120.95 kcal ve 41 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 295 kcal % 14.3
Karbonhidrat 42 g % 13.6
Protein 4 g % 8.0
Yağ 18 g % 27.7
Tuz 0.5 g % 8.3
Şeker 22 g % 73.3
Kalsiyum 33 mg % 3.3
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%48) karbonhidrattan alan Soğuk Baklavayı kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

İÇİNDEKİLER: Fıstık, Süt, Un, Şeker, Nişasta, Yumurta, Kakao, Limon, Çikolata, Tereyağı olarak sayılabilir.

Soğuk Baklava Tarifi: Hamuru yoğurulur, sonrasında oldukça ince olacak şekilde baklava yufkası açılır. Alt katı oluşturmak üzere 30 baklava yufkası üst üste tepsiye alınır. Bu ince hamur katmanının üzerine antep fıstığı serilir. Sonrasında üzerine tekrar 30 kat baklava yufkası serilir. Alt ve üst katmanlar 30’ar ince baklava yufkasından oluşur. Sonrasında kare şeklinde dilimlenir. Üzerine eritilmiş tereyağı dükülür ve fırında pişmesi sağlanır. Piştikten sonra üzerine sütlü şerbet dökülür.

SAKLAMA KOŞULLARI: Tatlınızı 1 ile 2 gün +4 derece buzdolabında saklayabilirsiniz.

1 Porsiyon Soğuk Baklavayı Nasıl Yakarız

280 kalori değerine sahip olan 2 adet soğuk baklava tüketimi sonrasında nasıl yakacağınızı merak ediyorsanız, 1 porsiyon soğuk baklava orta kalorili gıdalar içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle biraz zorlanmadan rahat bir şekilde almış olduğunuz kaloriyi yakabilirsiniz. Peki 1 porsiyon soğuk baklava nasıl yakılabilir?

Diyetteyken soğuk baklava yenir mi?

Diyette olanlar soğuk baklavayı yenilebilir fakat tüketirken ölçülü olmak gerekir, diğer tatlılara göre kalorisi biraz daha azdır gibi olsada kalori hesabınıza göre, ya çok az ya da haftada 1-2 kere, birer dilim tüketirseniz kalori alımınızı sınırlayabilirsiniz.

Çeşitli soğuk baklava kaç kaloridir sorunuzun cevabını aşağıda sizin için listelendik:

Baklava kaç kalori?
Diğer Baklava Çeşitleri: Cevizli , Ev sı, Havuç Dilimi , Fıstıklı , Kuru

Benzer Kalori ve Besin Değerleri