Soğuk Baklava Kaç Kalori, Besin Değerleri

Soğuk Baklava
Soğuk Baklavanın 100 gramında 295 kcal kalori, ayrıca 1 Adet yani 82 gram Soğuk Baklavada 242 kalori bulunmaktadır.

Soğuk baklava, 2019 yılında Diyarbakır’da meşhur bir baklava ustası tarafından sütlü nuriye ve güllaçtan esinlenerek yapılmıştır. Yaz günlerinde tercih edilebilen sütlü bir talıdır. Malzemeleri klasik baklavaya oldukça benzemektedir. Farklı olarak şerbetinde süt içermektedir. Süsleme olarak üzerine sütlü çikolata rendelenmektedir. Süslemesi için rende çikolata yerine kakao tozu da kullanılabilmektedir. Cevizli veya antep fıstıklı yapılmaktadır.

100 Gram 1 Adet (82 g) 1 Porsiyon (164 g)
Besin Değeri 100 Gramında % Günlük Değer *
Kalori 295 kcal % 14.3
Karbonhidrat 42 g % 13.6
Protein 4 g % 8.0
Yağ 18 g % 27.7
Tuz 0.5 g % 8.3
Şeker 22 g % 73.3
Kalsiyum 33 mg % 3.3
Özellik: Sütlü
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%48) karbonhidrattan alan Soğuk Baklavayı kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

İÇİNDEKİLER: Fıstık, Süt, Un, Şeker, Nişasta, Yumurta, Kakao, Limon, Çikolata, Tereyağı olarak sayılabilir.

YAPILIŞI: Hamuru yoğurulur, sonrasında oldukça ince olacak şekilde baklava yufkası açılır. Alt katı oluşturmak üzere 30 baklava yufkası üst üste tepsiye alınır. Bu ince hamur katmanının üzerine antep fıstığı serilir. Sonrasında üzerine tekrar 30 kat baklava yufkası serilir. Alt ve üst katmanlar 30’ar ince baklava yufkasından oluşur. Sonrasında kare şeklinde dilimlenir. Üzerine eritilmiş tereyağı dükülür ve fırında pişmesi sağlanır. Piştikten sonra üzerine sütlü şerbet dökülür.

SAKLAMA KOŞULLARI: Tatlınızı 1 ile 2 gün +4 derece buzdolabında saklayabilirsiniz.

Benzer Soğuk Baklava Besinleri ve Kalori Değerleri

Şerbetli Tatlı Kategorisindeki Diğer Besinler ve Kalorileri