Roka

Roka

Rokanın 100 gramında 25 kalori vardır ve besin değeri olarak: 2.58 gr protein, 3.65 gr karbonhidrat içermektedir.

Yaprakları sade olarak da tüketilebilen roka zengin vitamin ve mineral içeriğiyle sağlığa oldukça faydalı bir bitki. Antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini koruyucu özelliğe sahip roka salataların vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alıyor.

25.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Porsiyonda 5 kcal ve 20 gr vardır.
  3. 1 Yaprakta 0.5 kcal ve 2 gr vardır.
  4. 1 Demette 25 kcal ve 100 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 25 kcal % 1.2
Karbonhidrat 4 g % 1.2
Lif 2 g % 6.7
Protein 3 g % 5.2
Yağ 0.66 g % 1.0
Sodyum 0.03 g % 1.1
A Vitamini 113 IU % 2.3
C Vitamini 15 mg % 25.0
Potasyum 368 mg % 10.5
Kalsiyum 160 mg % 16.0
Demir 1 mg % 8.1
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%47) karbonhidrattan alan Rokayı kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Sindirim sisteminin yanı sıra göz sağlığı için de oldukça önemli olan roka, aynı zamanda zengin K vitamini içeriğiyle kemik sağlığı ve gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip. 100 gram roka ile  günlük K vitamini ihtiyacınızın tamamına yakınını karşılayabilirsiniz. Sağlığa sayısız faydaları olan rokanın içeriğinde C, P ve A vitaminleri, kalsiyum, glukozinolat ve folat yer alıyor.

İçerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendiren roka kalp sağlığına, gribe ve hatta kansere karşı koruyucu bir besin. Tam bir K vitamini deposu olan roka çocuklarda kemiklerin gelişimini sağlarken yaşlanma kaynaklı sağlık problemlerine karşı oldukça etkili. Karotenoid maddesi sayesinde roka göz sağlığının korunmasına da katkıda bulunuyor. Ayrıca sindirim sistemine de iyi gelen roka hazımsızlık problemini ortadan kaldırarak atıkların dışarı atılmasını kolaylaştırıyor. Kalorisi düşük olan roka diyet yapanlar için oldukça ideal. Yanında ölçülü miktarda kırmızı ya da beyaz et ile son derece doyurucu ve besleyici bir öğün elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kan şekerini düzenleyici etkisi olan roka diyabet hastalarının da tercihi olabilir. Önemli oranda demir ve kalsiyum kaynağı olan roka özellikle demir eksikliğinden kaynaklanan cilt problemlerinin, tırnak kırılmalarının veya saç dökülmelerinin önüne geçilmesinde yardımcı bir besin.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri