Pazı Kavurması

Pazı Kavurması

Pazı Kavurmasının 100 gramında 88 kalori vardır ve besin değeri olarak: 2.45 gr protein, 6 gr yağ, 7 gr karbonhidrat içermektedir.

Ispanağa benzeyen bir sebze olan pazı, kış ayları geldiğinde pazar tezgâhlarındaki yerini alıyor. Hem yemeği hem salatası hem de sarması yapılabilirken, isteğe göre pişirilerek ya da çiğ olarak yenilebiliyor. Pek çok farklı şekilde kullanılabilen pazı, sağlık dostu olup uzmanlar tarafından sık sık tüketilmesi öneriliyor.

88.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Porsiyonda 122.32 kcal ve 139 gr vardır.
  3. 1 Çorba Kaşığında 13.2 kcal ve 15 gr vardır.
  4. Tepeleme Çorba Kaşığında 13.2 kcal ve 15 gr vardır.
  5. 1 Tabakta 264 kcal ve 300 gr vardır.
  6. 1 Kasede 220 kcal ve 250 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 88 kcal % 4.3
Karbonhidrat 7 g % 2.1
Lif 3 g % 11.5
Protein 2 g % 4.9
Yağ 6 g % 8.6
Sodyum 0.07 g % 3.1
A Vitamini 436 IU % 8.7
C Vitamini 34 mg % 57.3
Potasyum 409 mg % 11.7
Kalsiyum 80 mg % 8.0
Demir 2 mg % 12.4
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%58) yağdan alan Pazı Kavurmasını kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Faydaları saymakla bitmeyen pazı, iyi bir K ve C vitamini kaynağı olup vücutta meydana gelen demir eksikliğini doğal yollar ile önlemek için en iyi seçeneklerden. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin sıklıkla mevsiminde yemesi gereken bu sebze, hastalıklara karşı vücudu koruyarak direncini arttırıyor ve daha enerjik hissetmeye yardımcı oluyor. Alzheimer hastalığı ile savaşan pazı, aynı zamanda beyin dostu. Sindirimi son derece kolay olduğundan mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor ve hazımsızlığı önlüyor. Kan basıncını, kan şekerini dengeleyen pazı, aynı zamanda öksürüğü kesiyor ve idrar sökücü özelliği ile biliniyor.

Günümüzde pek çok kişinin rahatsızlıkları arasında yer alan şeker hastalığı, sağlıklı beslenme ve düzenli spor gerektiriyor. Tükettiği besinlere oldukça dikkat etmesi gereken diyabet hastaları, doktor onayından sonra pazıyı gönül rahatlığı ile yiyebiliyor. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan lif ve siringik asitlerini içeriğinde bulunduran pazı, şeker hastalığına karşı savunma sistemi geliştiriyor. Diyabet riskiniz varsa ya da şeker hastasıysanız sık sık pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz. İçeriğinde yüksek miktarda K vitamini, kalsiyum ve magnezyum olan pazı, kemik sağlığı için önemli bir yere sahip. Kemikleri korumak ile kalmayıp aynı zamanda büyümesine ve gelişimine yardımcı olan pazı, dişlerin güçlenmesinde de önemli bir rol oynuyor. Özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesinde fayda görülüyor. Antioksidan özelliği olan pazı, kanser hastalıklarına karşı koruyucu görevi görüyor. Özellikle kolon kanserinin oluşumunu önlemeye yardımcı olan bu sebze sofralardan eksik edilmemeli. Hemoroid gibi günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir hastalık için mükemmel bir seçenek olan pazıyı haşlayarak lapa haline getirebilir ve basur  üzerine koyarak fayda görebilirsiniz. Ayrıca pazının vücuttaki diğer deri hastalıkları ve şişlikler üzerinde de olumlu etkileri var. Zengin bir beta karoten kaynağı olan pazıyı göz sağlığını korumak için tercih edebilirsiniz. Gece körlüğü ve Glokom gibi göz rahatsızlıkları olan kişilerin tüketmesi öneriliyor.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri