Muz

Muz

Muzun 100 gramında 88 kalori vardır ve besin değeri olarak: 1.1 gr protein, 23 gr karbonhidrat içermektedir.

Ortalama bir muz 130 gram ağırlıktadır. En çok sevilen meyvelerden biri olan muz, aynı zamanda içerdiği yüksek besin öğelerinedeni ile oldukça besleyicidir.. Yumuşak ve posalı bu kabuklu meyve yeşil, kırmızı, sarı ve kahverengi gibi çeşitli renklere sahip olabilir. 1 porsiyonu yaklaşık 130 gram olan muz, 110 kalori ve 30 gram karbonhidrat içeriyor. Nişasta formundaki karbonhidrattan dolayı yüksek kaloriye sahip olan meyve, yüksek potasyum içeriğiyle ön plana çıkıyor.

88.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Adette 114.4 kcal ve 130 gr vardır.
  3. 1 Büyük Adette 167.2 kcal ve 190 gr vardır.
  4. 1 Küçük Adette 79.2 kcal ve 90 gr vardır.
  5. 1 Porsiyonda 114.4 kcal ve 130 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 88 kcal % 4.3
Karbonhidrat 23 g % 7.4
Lif 3 g % 10.8
Protein 1 g % 2.2
Yağ 0.3 g % 0.5
Doymuş Yağ 0.1 g
Şeker 12 g % 40.0
Sodyum 0.1 g % 4.2
A Vitamini 64 IU % 1.3
C Vitamini 9 mg % 14.5
Potasyum 358 mg % 10.2
Kalsiyum 5 mg % 0.5
Demir 0.3 mg % 1.7
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%92) karbonhidrattan alan Muzu kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Ayrıca 1 porsiyon muzda yaklaşık 1.5 gram protein ve 3.5 gram diyet lifi mevcut. Bunlara ek olarak C vitamini, B6 vitamini, riboflovin, pantotenik asit, niasin, folat gibi vitaminler ve bakır, sodyum, manganez, magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller içeren meyvede sıfır yağ ve sıfır kolesterol bulunuyor.

Yüksek lif içeriğine sahip olan meyve uzun süre tok tutuyor. Sindirimi kolay olduğundan özellikle mide problemi olanlara öneriliyor.

Yüksek oranda potasyum içeren muz, yüksek tansiyonun ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan meyve serotonin, yani mutluluk hormonunun salgılanmasını destekleyerek depresyon, yorgunluk ve stresi azaltıyor.

İçeriğindeki vitamin ve mineraller saçların güçlenmesini sağlayarak kırılmalarını önlüyor ve daha parlak görünmelerini sağlıyor.

Vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve mineralleri sağlayan muz, vücut enerjisinin yükselmesine yardımcı oluyor.

Antioksidan açısından da zengin bir meyve olan muz, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırıyor.

Özellikle sporcuların en çok tercih ettiği meyveler arasında yer alan muz içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve potasyum sayesinde kas ağrılarının ve kas kramplarının azalmasını sağlıyor.

Muz kabuğunun faydaları nelerdir?Muz meyvesinin kendisi gibi kabuğu da antioksidan bileşenler içeriyor. Yüzünüzü temizledikten sonra muz kabuğunu cildinize düzenli bir şekilde masaj yaparak uygularsanız sivilce ve lekelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. İçeriğindeki antioksidan bileşenler, cilde zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırarak daha canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Cildi nemlendirici özelliğe sahip olan muz kabuğu, özellikle kuru ciltlerin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olarak kırışıklıkların ve kaz ayaklarının oluşumunu önlüyor.

Doğal antibiyotik özelliğe sahip olan muz kabuğundaki bileşenler, sivrisinek ve böcek ısırıkları sonrasında cilde sürüldüğünde ciltteki kaşıntıyı ve kızarıklığı alıyor.

Baş ağrısı için muz kabuğunu başınızın ağrıyan kısmına koyduğunuzda ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Gözleriniz ağrıdığı ya da yandığı takdirde göz kapaklarınızın üzerine muz kabukları koyarak gözünüzün güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri