Kuru Kekik

Kuru Kekik

Kuru Kekiğin 100 gramında 276 kalori vardır ve besin değeri olarak: 9 gr protein, 7 gr yağ, 64 gr karbonhidrat içermektedir.

Akdeniz’e özgü bir bitki çeşidi olan kekik, yemeklerde lezzet verici olarak kullanılıyor. Aynı zamanda çayı ve yağı da bazı hastalıkların semptom ve şikayetlerinin azaltılmasına etki ederek tedaviye yardımcı oluyor. Ülkemizde Trabzon kekiği, sivri kekik, İspanyol kekiği, dağ kekiği, beyaz kekik, yayla kekiği, kara kekik, İzmir kekiği gibi kekik çeşitleri yaygın olarak bulunuyor.

Kuru
276.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Porsiyonda 13.8 kcal ve 5 gr vardır.
  3. 1 Çay Kaşığında 5.52 kcal ve 2 gr vardır.
  4. 1 Tatlı Kaşığında 13.8 kcal ve 5 gr vardır.
  5. 1 Yemek Kaşığında 27.6 kcal ve 10 gr vardır.
  6. Bıçak Ucunda 2.76 kcal ve 1 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 276 kcal % 13.3
Karbonhidrat 64 g % 20.7
Lif 37 g % 154.2
Protein 9 g % 18.2
Yağ 7 g % 11.4
Sodyum 0.06 g % 2.3
A Vitamini 3800 IU % 76.0
C Vitamini 50 mg % 83.3
Potasyum 814 mg % 23.3
Kalsiyum 1890 mg % 189.0
Demir 124 mg % 686.7
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%71) karbonhidrattan alan Kuru Kekiği kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Genellikle kurutulmuş olarak kullanılan kekik, yüksek oranda folik asit, A, K, E ve C vitaminleri ile çinko, demir, fosfor, selenyum, magnezyum, kalsiyum ve potasyum minerallerini içeriyor. Aynı zamanda lif açısından da zengin olan kekik otu, kendine has kokusunu ve aromasını veren karvakrol, beta-sitosterol, lutein, timol, oleanolik asit ve ursolik asit gibi antioksidan bileşenleri de içeriğinde barındırıyor.

Çayı, yağı, suyu yapılabilen kekiğin faydaları ise oldukça fazla.

Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan kekik, kalp-damar sağlığının tedavisini destekleyici rol oynuyor. Özellikle yüksek tansiyon ve ateroskleroz (damar sertleşmesi) hastalarının doktor kontrolünde tüketmesi öneriliyor.

Yüksek oranda antioksidan içeren kekik, toksin maddelerin vücuttan atımını kolaylaştırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudun enfeksiyonlara karşı savunma kapasitesini artırıyor.

Düzenli olarak kekik tüketimi, kanser hücresi oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

Kekik çiçeklerinden elde edilen kekik yağı, iltihabı önleyici antienflamatuar özellik taşıyor. Özellikle gut ve romatoid artrit gibi iltihabi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı oluyor. Kekik yağı ise yaraların üzerine sürüldüğünde iyileşme süresini kısaltıyor.

Sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahip olan kekik, özellikle yemek sonrasında ortaya çıkan hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kramp ve ağrı gibi sindirim şikayetlerinin giderilmesine yardımcı oluyor.

Adet döneminden bir hafta öncesinden başlayarak düzenli olarak kekik çayı tüketilmesi adet gecikmesi ve kramp, ağrı gibi adet semptomlarının azalmasını destekliyor.

Yüksek oranda A vitamini içeren kekik, göz sağlığının korunmasında önemli rol oynuyor.

Grip, nezle gibi soğuk algınlıklarında meydana gelen öksürük ve boğaz tahrişlerinde kekik çayı kullanarak, enfeksiyona neden olan virüs ve bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri