Kavrulmuş Kaju Fıstığı

Kavrulmuş Kaju Fıstığı

Kavrulmuş Kaju Fıstığının 100 gramında 574 kalori vardır ve besin değeri olarak: 15 gr protein, 46 gr yağ, 33 gr karbonhidrat içermektedir.

Son yılların popüler kuruyemişlerinden biri olan kaju içerdiği vitamin ve mineraller bakımından besin zincirinin en üst sıralarında yer alıyor. İnsan sağlığına olan faydaları nedeniyle uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen bu kuruyemiş, en beğenilen yemişler arasında.

Kavrulmuş
574.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Adette 22.96 kcal ve 4 gr vardır.
  3. 1 Porsiyonda 143.5 kcal ve 25 gr vardır.
  4. 1 Çorba Kaşığında 86.1 kcal ve 15 gr vardır.
  5. 1 Fincanda 401.8 kcal ve 70 gr vardır.
  6. 1 Avuçta 229.6 kcal ve 40 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 574 kcal % 27.7
Karbonhidrat 33 g % 10.6
Lif 3 g % 12.5
Protein 15 g % 30.6
Yağ 46 g % 71.3
Sodyum 0.02 g % 0.7
Potasyum 565 mg % 16.1
Kalsiyum 45 mg % 4.5
Demir 6 mg % 33.3
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%68) yağdan alan Kavrulmuş Kaju Fıstığını kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Üretimi oldukça zahmetli olan bu kaju sakızağacıgiller familyasına ait olan ağaçta yetişiyor. Boyu 10-12 metre uzunluğunda olan kaju ağacının meyvesinin ucunda bulunan kaju çekirdeği, lezzeti ve faydaları ile tanınıyor. Orta Amerika’dan yayılan ve tropikal bölgelerde yetişen kaju ağacı önceleri Karayip adalarında ve Haiti’de yetiştirilirken günümüzde Güney Amerika, Afrika ve Asya olmak üzere tropikal bölgelerde de yetiştiriliyor. En çok Vietnam ve Hindistan’da üretimi gerçekleştirilen yemiş Brezilya, Nijerya, Endonezya, Tanzanya, Fildişi Sahili gibi sıcak ülkelerde de üretiliyor.

C, K ve E vitaminleri bakımından zengin olan kajunun %70’i yağ, %19’u karbonhidrat ve %11’i proteinden oluşuyor. Yağ içeriği nedeniyle kilo aldıran bir besin olduğu sanılsa da kandaki iyi kolesterolün (HDL) yükselmesini sağladığı için miktarına dikkat edildiği koşulda kilo kaybını destekleyici olabiliyor.Zeaksantin içeriği sayesinde UV ışınlarını engellediği için göz sağlığı açısından da faydalı diyebiliriz. Diş çürümesine neden olan bakterilerin de yok olmasına yardımcı olduğu biliniyor. İçerdiği %75 oranındaki çoklu ve tekli doymamış yağ içeriği nedeniyle ise beyin sağlığına iyi geliyor. Oleik ve palmitoleik asit içeriği bakımından zengin olan kaju, kandaki yoğun lipoprotein ve trigliserid seviyesini azaltıyor.Yüksek magnezyum ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik sağlığı açısından oldukça yararlı bir besin. Nasır ve siğilleri iyileştirmede kullanılıyor. Meyvesi ishal kesici olarak da kullanılabiliyor. Afrodizyak etkisi olduğu da biliniyor. Kajunun yara iyileştirici özelliği ile birlikte ateş düşürmede de kullanılabiliyor. Ayrıca kaju meyvesi sahip olduğu bakır sayesinde bir insanın günlük bakır ihtiyacının yarısını karşılıyor.Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri sayesinde ise mide ülseri ve gastrit tedavisinde etkili diyebiliriz. Kaju yağı akneler üzerine sürüldüğünde akneleri iyileştiriyor. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı oluyor. E vitamini bakımından zengin olduğu için de cildi besliyor ve yaşlanma belirtilerini geciktiriyor.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri