Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizinin 100 gramında 358 kalori vardır ve besin değeri olarak: 3.92 gr protein, 37 gr yağ, 4.78 gr karbonhidrat içermektedir.

Son yıllarda oldukça popüler olan Hindistan cevizi tropik bir ada meyvesidir. Tropik bölgelerde yaşayan insanların beslenmesinde önemli bir yeri olan bu meyve, sağlıklı yağ içeriğiyle öne çıkıyor. Hindistan cevizinden yağ, süt, su, şeker ve un elde edilebiliyor.

358.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Porsiyonda 89.5 kcal ve 25 gr vardır.
  3. 1 Tatlı Kaşığında 17.9 kcal ve 5 gr vardır.
  4. 1 Çorba Kaşığında 35.8 kcal ve 10 gr vardır.
  5. 1 Su Bardağında 304.3 kcal ve 85 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 358 kcal % 17.3
Karbonhidrat 5 g % 1.5
Lif 9 g % 37.5
Protein 4 g % 7.8
Yağ 37 g % 56.2
Sodyum 0.04 g % 1.5
C Vitamini 2 mg % 3.3
Potasyum 380 mg % 10.9
Kalsiyum 20 mg % 2.0
Demir 2 mg % 12.5
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%90) yağdan alan Hindistan Cevizini kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle uzun yıllar kötülenmiş olan Hindistan cevizi, diğer yağlara göre daha fazla oranda orta zincirli yağ asidi (MCT) içeriyor. Bu yağ asitleri sindirilirken sindirim enzimlerine ihtiyaç duymuyor ve bağırsaklardan emilip doğrudan karaciğere gidiyor. Hücrelerin enerji üretim merkezi olan mitokondriye girişi diğer besin öğelerine göre daha kolay olan orta zincirli yağ asitleri, bu sayede keton oluşumunu destekleyerek vücutta yağ yakımına katkı sağlıyor. Yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle tüketimi günümüzde hala tartışma konusu olsa da, tropik bölgelerde yaşayan ve günlük beslenmelerinde Hindistan cevizine sıkça yer veren insanların sağlıklı olması, Hindistan cevizinin sağlığa faydalı etkilerini ön plana çıkarıyor.

MCT içeriği aynı zamanda vücudun harcadığı enerji miktarını artırıyor. Yüksek miktarda yağ içerdiği için Hindistan cevizinin kalori miktarı da oldukça fazla. Yüksek miktarda enerji sağlayan Hindistan cevizi, gün içerisinde daha enerjik hissetmenizi sağlıyor.

Genellikle yüksek yağ içeriğiyle bilinen bir meyve olsa da, aynı zamanda yüksek lif oranına da sahip. %60 gibi oldukça yüksek bir oranda lif içeren bu meyve, bağırsak hareketliliğini artırarak sindirimi kolaylaştırıyor, şekerin emilimini yavaşlatarak kan şekeri kontrolüne katkıda bulunuyor ve bu sayede diyabeti önlenmesine destek oluyor. İnsülin salınımını olumlu yönde etkileyerek kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine engel oluyor. Ayrıca yüksek yağ ve lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk sağlayarak sık acıkmaların önüne geçiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek viral, bakteriyel ve mantar kaynaklı enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürüyor. Çiğ formda tüketimi boğaz enfeksiyonu, bronşit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda etkili. İçeriğindeki doğal diüretik bileşenler, idrara çıkma sıklığınızı artırarak idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanıza da yardımcı oluyor.

Hindistan cevizinin suyu, elektrolitler açısından oldukça zengin ve içeriği insanların kan plazmasına oldukça yakın. Aynı zamanda ağız sağlığı için de oldukça faydalı. Ağız içinde üreyen zararlı bakterileri öldürerek nefesteki kötü kokuyu gideriyor ve dişlerinizi koruyor.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri