Çikolata Kaç Kalori, Besin Değerleri

Çikolata
Çikolatanın 100 gramında 528 kcal kalori, ayrıca 1 Kare Parça yani 5 gram Çikolatada 26 kalori bulunmaktadır.

Çikolata filmlere, hikayelere, konu olacak kadar hayatımıza giren bir tat. Çocuklar başta olmak üzere her yaştan insanın severek tükettiği bir besin dersek hiç de yalan olmaz. Çikolatadaki “feniletilamin” iyi hissettiren, kişiye güven duygusu veren bir kimyasal.

1 Kare Parça (5 g) 1 Büyük Parça (18 g) 1 Paket (70 g) 1 Adet (70 g) 100 Gram 1 Porsiyon (25 g)
Besin Değeri 100 Gramında % Günlük Değer *
Kalori 528 kcal % 25.5
Karbonhidrat 58 g % 18.7
Lif 0 g % 0.0
Protein 4 g % 8.8
Yağ 35 g % 54.0
Kolesterol 0 mg % 0.0
Sodyum 0.03 g % 1.4
A Vitamini 10 IU % 0.2
C Vitamini 0 mg % 0.0
Potasyum 269 mg % 7.7
Kalsiyum 94 mg % 9.4
Demir 1 mg % 7.8
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%55) yağdan alan Çikolatayı kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Çekirdeğinde bulunan “flavanol” maddesi ise beyne fazla oksijen gitmesini sağladığı gibi bellek sorunlarını da azaltıyor. Yorgunluğu giderip, enerji veriyor. Kakao yağının cilt besleyici ve koruyucu özelliği herkes tarafından bilinmekte. Çok kuvvetli bir antioksidan diyebiliriz. Özellikle bitter çikolata günde 25 gramı geçmemek kaydıyla yeşil çay ile birlikte tüketildiğinde kuvvetli bir antioksidan etki yaratıyor. İçinde bulunan flavanoidler kan akışını artırdığı ve düzenlediği için görme gücünü de artırıyor. İçindeki zengin yağlar sayesinde cildin güzel görünmesine sebep oluyor. Böbrek taşı ve kumların düşmesini sağladığı gibi oluşmasına da mani oluyor. İçeriğindeki lifler bağırsağın düzgün çalışmasını sağlıyor. Kakaonun içerisindeki yağlar damar hastalıklarına iyi geldiği gibi kötü kolestrolün de düşmesine yardımcı oluyor. Yüksek oranda potasyum bulundurduğu için, kalp krizi ve inme riskini oldukça azaltıyor. Vücutta istemsiz kasılma ve katılıkların oluşmasına engel oluyor. 

Benzer Çikolata Besinleri ve Kalori Değerleri

Sütlü Çikolata Kategorisindeki Diğer Besinler ve Kalorileri