Bulgur Pilavı Kaç Kalori, Besin Değerleri

Bulgur Pilavı
Bulgur Pilavının 100 gramında 114 kcal kalori, ayrıca 1 Porsiyon yani 160 gram Bulgur Pilavında 182 kalori bulunmaktadır.

Türk mutfağında sıklıkla tüketilmektedir. Uzun süre tokluk hissi vermektedir. Yapılması oldukça kolaydır. Kısa süree pişmektedir. Su, bulgur ve biraz yağ ile 15 dakika içinde lezzetli bir pilav yapabilirsiniz. Bulgur pilavının kalorisi aynı miktardaki esmer pirinç pilavından daha düşüktür. Doymuş yağ içermesi dolayısıyla bulgurda bulunan yağlar vücutta kolaylıkla yakılarak enerjiye dönüştürülmektedir.

1 Porsiyon (160 g) Büyük Porsiyon (250 g) Tepeleme Çorba Kaşığı (25 g) 1 Çorba Kaşığı (20 g) 100 Gram 1 Tabak (235 g) 1 Küçük Kase (105 g) 1 Kase (170 g) 1 Küçük Porsiyon (120 g)
Besin Değeri 100 Gramında % Günlük Değer *
Kalori 114 kcal % 5.5
Karbonhidrat 18 g % 5.9
Lif 3 g % 12.4
Protein 3 g % 5.6
Yağ 3 g % 5.2
Kolesterol 0 mg % 0.0
Sodyum 0.01 g % 0.2
A Vitamini 222 IU % 4.4
C Vitamini 50 mg % 83.0
Potasyum 242 mg % 6.9
Kalsiyum 21 mg % 2.1
Demir 1 mg % 7.8
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%63) karbonhidrattan alan Bulgur Pilavını kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Bulgurun özellikleri: Bulgur sıklıkla tüketilen ve faydası yüksek tahıl gruplarının başında yer almaktadır. Türk Mutfağında bulgur başlıca besin kaynaklarından biridir. Bulgur ile, köfte, çorba, salata yapılabilmektedir. Buğday taneleri fiziksel işlemler sonucu kırılarak bulgur haline gelmektedir. İnce bulgur, pilavlık, köftelik, esmer veya beyaz olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Karbonhidrat kaynağıdır.Protein, mineral, lif bakımından sağlıklı beslenmenin temel besinlerinden biridir. Diyet lif ve posası bakımından oldukça zengindir. Diyet lif ve posanın yavaş sindirilmesi bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. İçinde bulunan karbonhidrat sayesinden uzun süre enerji verir. Bu sayede kan şekerini dengelemektedir. Folik asit içermesi dolayısı ile hamilelik dönemindeki kadınların ve gelişim çağındaki çocukların düzenli beslenmesinde yer verilmesi gereken bir besindir. Yapısındaki B1 vitamini sayesinde sinir ve sindirim sistemini güçlendirir. Düzenli tüketildiğinde damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Kötü kolesterolün yükselmesini engeller. Doymamış yağ oranının yüksek oluşu sindirimini kolaylaştırmakta, içinde bulunan yağın vücutta depolanmamasını sağlamaktadır.

Benzer Bulgur Pilavı Besinleri ve Kalori Değerleri

Bulgur Pilavı Kategorisindeki Diğer Besinler ve Kalorileri