Avokado

Avokado

Avokadonun 100 gramında 160 kalori vardır ve besin değeri olarak: 2 gr protein, 15 gr yağ, 9 gr karbonhidrat içermektedir.

Orta Meksika kökenli, kabuğu yeşil ve iri çekirdekli bir tropik meyve olan avokado yüksek miktarda lif içeren besinler arasında yer alıyor. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen herkes için vazgeçilmez bir besin olduğu da kesin.

160.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Adette 224 kcal ve 140 gr vardır.
  3. 1 Porsiyonda 56 kcal ve 35 gr vardır.
  4. 1 Kilogramda 1600 kcal ve 1000 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 160 kcal % 7.7
Karbonhidrat 9 g % 2.8
Lif 7 g % 27.9
Protein 2 g % 4.0
Yağ 15 g % 22.6
Sodyum 0.01 g % 0.3
A Vitamini 146 IU % 2.9
C Vitamini 10 mg % 16.7
Potasyum 485 mg % 13.9
Kalsiyum 12 mg % 1.2
Demir 0.55 mg % 3.1
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%75) yağdan alan Avokadonu kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Avokadonun faydaları saymakla bitmiyor desek yeridir. Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado içerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kandaki kolesterolün yükselmesini önlüyor. Yani denebilir ki avokado, kalp ve damar hastalıkları için mucize niteliğinde doğal bir ilaç. Folik asit açısından da hayli zengin olan avokadonun hamilelik sırasında tüketilmesi, hem bebek gelişimi hem de anne sağlığı için oldukça faydalı. İçerdiği potasyum miktarının fazla olması nedeniyle böbrek fonksiyonlarını ve kan basıncını düzenleyen avokado Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri yönünden de oldukça zengin. Bu sayede metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakımını kolaylaştırıyor. Doygunluk hissi verdiği için düzenli tüketildiği takdirde kilo kaybına yardımcı olduğu gibi lif oranı yüksek bir meyve olduğundan kabızlık probleminin de önüne geçilmesine destek oluyor.Tüm bunların yanı sıra içeriğindeki antioksidan maddelerin birçok kanser türüne karşı koruyucu etki göstermesi de avokadonun faydalarından. Göz sağlığı için de mucize bir besin olan avokado beta karoten, lutein ve zeaksantin içeriyor. Aynı zamanda cildi besleyerek ışıltı kazanmasına yardımcı olan bu meyve, yaşlanma etkilerinin önüne geçerek cildi gençleştiriyor. O derece ki kozmetik ve ilaç sektöründe de avokadodan sıkça faydalanılıyor. A, D, E, K vitaminleri, likopen ve beta karoten gibi antioksidanlar sadece yağda çözünebildiği için avokadonun kendi içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde yine kendi içerdiği bu vitaminlerden de maksimum düzeyde faydalanmak mümkün. Yapılan araştırmalar da salatalara avokado eklemenin antioksidan emilimini 15 kata kadar artırdığını gösteriyor.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri