Ada çayı

Ada çayı

Ada çayının 100 gramında 1 kalori vardır ve besin değeri olarak: içermektedir.

Ada çayı halk arasında sıklıkla kullanılan ismi olmasına rağmen, kimi bölgelerde kutsal bitki ismi ile anılıyor. Ballıbabagiller familyasından olan ada çayı özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ıtırlı bir bitki. Kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen odunsu-çalımsı bir yapıya sahip. Ayrıca çiçek açan türleri de bulunuyor.

1.0
kcal
  1. 100 Gram
  2. 1 Porsiyonda 0.02 kcal ve 2 gr vardır.
  3. 1 Çay Kaşığında 0.01 kcal ve 1 gr vardır.
  4. 1 Tatlı Kaşığında 0.02 kcal ve 2 gr vardır.
  5. 1 Çay Bardağında 0.02 kcal ve 2 gr vardır.
  6. 1 Fincanda 0.02 kcal ve 2 gr vardır.
  7. 1 Büyük Fincanda 0.04 kcal ve 4 gr vardır.
Besin Değeri 100 Gramda Günlük Değer*
Kalori 1 kcal % 0.0
Karbonhidrat 0.2 g % 0.1
Protein 0 g % 0.0
Yağ 0 g % 0.0
* Yüzdelik(%) günlük değerler, günlük 2075 kalorilik bir yetişkin diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya az olabilir.

Kalorisinin büyük kısmını (%100) karbonhidrattan alan Ada çayını kilonuza göre hesaplayarak uygun miktarda tüketebilirsiniz.

Genellikle kendisine has koyu kahverengi bir tohumu oluyor. Tohumun toprağa düştüğü yerde fazla bir çabaya gerek kalmaksızın ada çayı bitkisi bitiveriyor.

Sinirleri sakinleştirir, gerginliği alır. Sindirimi kolaylaştırır. Özellikle hazım sorunu olan kişilerin kullanması uzmanlarca önerilir.

Çok etkili bir gaz söktürücüdür.

Gece terlemesi sorunu olanlara çok yararlıdır ve gece terlemelerini en aza indirir. 

İyi bir idrar söktürücüdür.

Kadınlarda döl yatağı kaslarını uyarır. Regl düzensizliklerine ve sancılarına iyi gelir. Regl gerginliğini alır.

Östrojen hormonu içerir. Bu sayede kadınların menopoz döneminde yaşadıkları sıkıntıları azaltır.

Mukoza tabakalarını güçlendirir. Bu sayede ağız ve diş eti şikayetleri ile boğaz ve bademcik enfeksiyonlarına karşı iyileştiricidir.

Ada çayı antifungal etkiler taşır. Diğer bir deyişle ciltteki mantarlara sürüldüğünde tedaviye destek olur ve mantarın yok olma sürecini hızlandırır.

Ada çayı vücuttaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Ada çayının dişleri beyazlattığı ve sağlamlaştırdığına yönelik araştırmalar da vardır. Kolayca çoğaltılabilen ve hemen her yerde yetişebilen ada çayı bitkisinin yukarıda sayılan faydalarının yanı sıra şunu da belirtmek de yarar var: Bildiğiniz gibi her faydalı bitki çayı, herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir. Bazı kişi ve durumlarda ada çayının zararlı etkileri de gözlenebilir.

Ada çayının zararları

Tansiyonla ilgili sağlık sorunu bulunan kişilerin günde 1 fincandan fazla içmesi zararlı etkiler doğurabiliyor. 

Hamilelerde özellikle ilk üç ay ada çayı da dahil bitki çayı çeşitlerinin içilmemesi öneriliyor. Ada çayında bulunan thujone isimli bileşenin gebelikte yüksek tansiyona, düşüğe ya da erken doğuma neden olabileceği düşünülüyor. Bu açıdan dikkatli olmakta fayda vardır. 

Karaciğer iltihabı olan hastaların da ada çayı kullanması tavsiye edilmiyor. Özetle, her faydalı bitkinin bazı koşullarda yan etkilerinin olabileceği bilinen bir gerçek. Bu sebeple bitki çaylarını içmeden önce, genel sağlığını göz önünde buldurmalı ve sağlığınıza en uygun olan bitki çayını tercih etmelisiniz. Günde üç fincandan fazla bitki çayı içmemelisiniz. Aksi takdirde böbreklerinizin fazla yorulmasına yol açabilir, tansiyon sorunları yaşayabilirsiniz.

Benzer Kalori ve Besin Değerleri